Blogi

11.3.2023

Nii sisustavad eestlased – siin on 2023 aasta köögitrendid

Vastutus ja kestvad lahendused on endiselt pinnal- selline näeb välja trendikas Soome köök aastal 2023.

1. Soome kvaliteetne mööbel

Soomes toodetud mööblit iseloomustavad ka paljud vastutuse ja kvaliteedi tegureid, mida hindavad Soome ehitajad ja renoveerijad. 2023. aasta kööki luues on hubasusel suurem roll kui kunagi varem. Soome tootja tunnete ära lipu võtmesümboli ja Design from Finland märgi järgi.

2. Vastupidavad ja kvaliteetsed materjalid

Hea köök on ajatu. Kõik algab kvaliteetsetest materjalidest, mis on mõeldud kodu võib-olla kõige rohkem kasutatumaks ruumiks. Eestlased armastavad naturaalseid materjale, kuid laminaat töötasapinnad ja struktuursed plaatuksed on viimasel ajal muutunud ehtsate puit- ja kivipindade kõrval alternatiivseteks materjalideks, kuna nende mustrid ja struktuurid imiteerivad ehtsaid materjale, kuid olles seejuures rahakotisõbralikum lahendus.

3. Vastutus ja läbipaistvus

Vastutustundlik tarbimine kõigis selle vormides on veel üks trende, mis kasvavad aasta-aastalt. Vastutus peegeldub kõige konkreetsemalt materiaalsetes valikutes, kuid see laieneb ka laiemale keskkonnaalasele mõtlemisele ja süsinikujalajälje minimeerimisele.

“Kogu meie mööbel on valmistatud kvaliteetselt  ja testitud materjalidest, minimeerides jäätmeid. Lisaks pöörame tähelepanu mitte ainult tootmise ja transpordi süsinikuneutraalsusele, vaid ka kogu protsessile. Praegu tegeleme oma toodetavate köökide süsinikujalajälje arvutamisega,” ütleb AINA kööke tootva Mellano Oy tegevjuht Janne Lehtonen.

4. Värvid kutsuvad – maalähedased toonid tugeval tõusul

Pikka aega köökide värvilahenduses domineerinud musta, halli ja valge kõrval on nüüd esile kerkinud looduse värvitoonid. Mõjutusi otsitakse eelkõige metsast, kui ka teistest ilusatest nähtustest, mis meid ümbritsevad. Toonid on eelkõige inspireeritud marjadest, puudest ja sammaldest.

Tumedas puidutoonid ning lisaks metsa rohelusele on trendikad värvivalikud ka kašmiir ja kakao. Värvid rõhutavad ja iseloomustavad kodu ja selle omaniku isikupära.

AINA köökides on näiteks kuni 8 000 tooniga värvikaart, mille hulgast saab igaüks valida enda hingemaastikule sobivad toonid, ütleb Lehtonen.

5. Isiksusel on lubatud ilmuda

Hubane ja kodune interjöör luuakse siis, kui jäädakse enda stiili juurde. Näeme aina enam mitmekülgseid, isiklikke ja kauneid kodusid, mis näevad välja nagu nende elanikud.

“Köök on koht, kus asjad toimuvad iga päev ja kus on näha elu. Eestlased sisustavad sageli väga praktiliselt, kuid sellest hoolimata saab interjööri tuua isikupära,” ütleb Lehtonen.

6. Avatud riiulid ja ülemised kapid puuduvad

Kas olete märganud, kui palju kapid ja riiulid mõjutavad ruumi üldist välimust? Avatud riiulite ja ülemiste kapide puudumine on uue köögi ehitamisel üha rohkemate inimeste valikud. Avatud riiulid annavad kaunitele sööginõudele võimaluse olla nähtaval ja olla osa interjöörist. Nutikad hoiustamislahendused annavad ruumile avaruse ja uue ruumitunnetuse.

7. Hommikusöögikapp hoiab köögi korras

Kas teil on ka hommikusöögikapp? See mugav kontseptsioon jõuab üha enam ka Eesti köögi interjööri. Hommikusöögikapp ei ole mitte ainult lihtsa hommikusöögi võimaldaja, nagu nimigi ütleb, vaid ka suurepärane võimalus ruumi olemust korras hoida, kuna kohvimasin ja tarvikud sobivad mugavalt ukse taha.

8. Saar säilitab kindlalt oma koha

Köögisaar on pikka aega olnud funktsionaalne köögi usaldusväärne element. Saartel näeme aina rohkem avatud riiuleid, dekoratiivseid pindu ja uusi valguslahendusi.

Tahaksin näha rohkem saarte kasutamist Eesti köökides. Saare kujundamine nõuab köögiprojekti alguses veidi loovust ja visiooni, kuid tavaliselt on inimesed teostuse ja selle praktilisusega enam kui rahul. Loomulikult tasub planeerimisel kasutada professionaalset abi, sest on see meilt köögitarnijatelt täiesti tasuta saadaval,” ütleb Lehtonen.

9. Tasemed toovad Euroopast värsket õhku

Kvaliteetsed töötasapinnad muudavad köögi hoolitsetud välimusega koduks, olenemata sellest, milline on tasapinna värvitoon, materjal või paksusest. Julged valikud jõuavad ka Eesti kodudesse. Hetkel Euroopast pärit trendide tuuled soodustavad eriti mustrilisi ja suurejoonelisi valikuid. Töötasapinnad rõhutavad köögi ainulaadset isikupära.

10. Sahver muudab järjekorda

Sahvriga on lihtne lahendada köögikorralduse probleeme, olgu see siis uus ehitis või vana renoveerimine. Nn walk-in kapis saab lisaks kuivainetele ja nõudele paigutada ka kodumasinaid.

11. Optimeeritud ruumikasutus tasub end ära

Ruumi tark kasutamine igapäevaelu jaoks on oluline. Kui köögi panipaigalahendused on hoolikalt läbi mõeldud, saab kogu ruum täiesti uue hoo. Näiteks tänu praktilistele ja ilusatele Wingline ustele saate kasutada korraga suuremat osa kapist kui näiteks hingedega uste või traditsiooniliste lükandustega lahenduste puhul.

“Pakume mööblit millimeetri täpsusega, mis tähendab, et kogu ruumi saab kasutada kompromissitult. Paljude teiste brändide puhul ei ole see võimalik, mis tähendab, et köögis tuleb kasutada ebapraktilisi lisaplaate,” ütleb Lehtonen.

12. Kivi ja kvartsi populaarsus jätkub

Kivi ja kvarts pakuvad muljetavaldavat pinda paljudeks erinevateks kasutusotstarveteks, nagu seinad, söögilauad ja kohvilauad. Vormitavus, vastupidavus ja garanteeritud unikaalne pind on kivi ja kvartsi tugevused. Itaalias ja Hispaanias suureneb kivist töötasapindade väärtus ainult siis, kui neile valgub punane vein või espresso, sest elu peaks olema nähtav ja kivist tööpinnad jutustavad lugusid mälestuste kujul. Ma ei tea, kas see pingevaba elustiil jõuab ka Eestisse.

Search